Заходи до Дня боротьби зі СНІДом

Починаючи з 1988 року Всесвітній день боротьби зі СНІДом та Всесвітній день солідарності з ВІЛ-позитивними людьми щорічно відзначається по всьому світу 1 грудня. Цей День став одним з найбільш важливих міжнародних днів, пов’язаних з питаннями охорони здоров’я, і однією з ключових можливостей підвищення інформованості, належного вшанування пам’яті померлих від хвороби, а також можливості відзначити такі досягнення як розширення доступу до лікування та заходів профілактики.

У м. Ужгороді цього року інформаційно-просвітницький захід приурочений до Всесвітнього дня солідарності з ВІЛ-позитивними людьми відбуватиметься на пл. Театральна 1 грудня 2021 року з 12.00 год. по 14.00 год. Організаторами даного заходу є Закарпатський обласний центр соціальних служб, Ужгородський міський центр соціальних служб департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради, Комунальне некомерційне підприємство „Закарпатський обласний центр громадського здоров’я” Закарпатської обласної ради, Благодійна організація „Закарпатське благодійне товариство мережі людей, які живуть з ВІЛ/СНІД”.

Дана акція має на меті ще раз інформувати мешканців міста про проблему ВІЛ-інфекції/СНІДу, нагадати про те, що ця проблема стосується кожного, що можна попередити інфікування через обрання альтернативних шляхів поведінки та виховати толерантне ставлення до ВІЛ-позитивних людей у суспільстві.

Станом на 01 листопада 2021 року в Закарпатській області на диспансерному обліку перебуває 810 ВІЛ-інфікованих осіб, із них 297 – хворі на СНІД. Дітей, народжених ВІЛ-інфікованими матерями – 59, в т.ч. у 50 дітей діагноз ВІЛ-інфекції в стадії підтвердження, іншим ВІЛ-інфекцію підтверджено.

Більш ніж 85% даної диспансерної групи – інфіковано статевим шляхом.

Найбільш уражені ВІЛ-інфекцією регіони області: Хустський, Тячівський, Мукачівський райони та м. Ужгород.

За оціночними даними в Україні кожен третій ВІЛ-позитивний українець не знає про свій статус.

Вільний доступ до тестування дозволяє привернути більшу увагу до проблеми епідемії ВІЛ. Через пандемію COVID-19 спостерігається суттєве зниження тестування. Це знижує рівень виявлення ВІЛ та і відтерміновує доступ до профілактичних послуг та лікування.

ВІЛ-інфекція є хронічною хворобою, і завдяки лікуванню можна жити не втрачаючи у якості життя. Вчасне тестування життєво важливе для початку лікування та зупинення передачі захворювання.

«Нова Глобальна стратегія боротьби зі СНІДом “Покласти край нерівності, покінчити зі СНІДом” значно піднімає планку у тестуванні на ВІЛ. До 2025 року 95% людей, які живуть з ВІЛ мають знати про свій статус, щоб вчасно розпочати лікування, що рятує життя. Але через пандемію COVID-19 ми з сумом констатуємо той факт, що кількість тестів на ВІЛ у 2020 році впала на 22% порівняно з попереднім роком. Тому ми підтримуємо всі активності, які спрямовані на підвищення обізнаності та створення додаткових можливостей для діагностики ВІЛ», — говорить Роман Гайлевич, директор ЮНЕЙДС в Україні.

В Закарпатській області тестування на ВІЛ є доступним. Пройти швидкий тест на ВІЛ можна безоплатно у свого сімейного лікаря.

Для покращення доступу населення до тестування на ВІЛ та збільшення кількості людей, які знатимуть свій ВІЛ-статус, цього року Закарпатський обласний центр громадського здоров’я отримав та передав закладам охорони здоров’я області швидкі тести відповідно до заявленої ними потреби.

Також протягом всього грудня всі бажаючі можуть пройти безкоштовне тестування на ВІЛ швидкими тестами на базі Закарпатського обласного центру громадського здоров’я, що знаходиться на адресою – вул. Другетів, 72 у м. Ужгороді.

Окрім того, існує можливість замовити оральний тест на ВІЛ додому. Пройти скринінг, тобто визначити власні ризики інфікування ВІЛ, та замовити безкоштовний оральний тест на ВІЛ можна скориставшись опцією «Хочу обстежитись» на сайті prozdorovia.in.ua.

Люди з ВІЛ, які приймають антиретровірусну терапію, живуть повноцінним життям. Лікування проти ВІЛ є по життєвим, але воно безоплатне для пацієнтів і гарантується державою.

Залишити коментар