ВІЛ: як передається і чи можна запобігти?

Вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) передається від людини, у якої він є, лише через певні рідини організму. До них відносяться кров, сперма, статеві та кишкові виділення. ВІЛ може передаватися лише тоді, коли ці рідини потрапляють на слизові оболонки, пошкоджені тканини тіла або коли вони безпосередньо вводяться в кров (через голку). ВІЛ також може передаватися від ВІЛ-інфікованої жінки її дитині під час вагітності, пологів або годування груддю, але жінки з ВІЛ можуть народжувати здорових дітей.

Однак ви не можете заразитися ВІЛ через рукостискання чи обійми, або через контакт з предметами побуту, такими як сидіння унітазу, дверні ручки чи посуд, якими користується людина з ВІЛ.

Будь-хто може заразитися ВІЛ, і сучасна медицина пропонує широкий спектр способів запобігти зараженню себе та інших. 

1. ТЕСТУВАННЯ НА ВІЛ

Кожен повинен знати свій ВІЛ-статус. Тому хоча б раз на рік потрібно проходити тестування – ця послуга безкоштовна та конфіденційна. Ви можете пройти обстеження у свого сімейного лікаря, в кабінеті довіри, у закладах охорони здоров’я чи мобільних пунктах тестування, якщо вони є у вашому населеному пункті. Також важливо поговорити про тестування на ВІЛ зі своїм партнером і пройти його разом перед сексом. Найзручніший для вас пункт тестування ви можете знайти в чат-боті ТЕСТпорючу.

2. ПРИЙОМ АНТИРЕТРОВІРУСНОЇ ТЕРАПІЇ

Якщо ви ВІЛ-позитивний, вам необхідно регулярно приймати антиретровірусну терапію (АРТ) – вона пригнічує розмноження вірусу імунодефіциту в організмі та сприяє відновленню імунної системи. Через кілька місяців після регулярного застосування АРВ-терапії вірусне навантаження досягає рівня, який неможливо визначити тестами. Якщо це відбувається протягом 6 місяців або більше, це означає, що ви не можете передати вірус своєму сексуальному партнеру (це формула, яку вчені підтвердили більше 10 років тому: «Не виявляється = не передається»). АРВ-препарати є безкоштовними для пацієнтів і повинні прийматися протягом усього життя, навіть якщо вірусне навантаження більше не визначається тестами. 

3. ВИКОРИСТАННЯ БАР’ЄРНИХ ЗАСОБІВ КОНТРАЦЕПЦІЇ (ПРЕЗЕРВАТИВІВ)

Як чоловічі, так і жіночі презервативи доступні з різних матеріалів, текстур, кольорів, запахів і смаків. Ви можете вибрати той, який більше подобається вам і вашому партнеру. Дуже важливо одягати презерватив перед будь-якими сексуальними контактами, оскільки це найефективніший спосіб захистити себе від ВІЛ та інших інфекцій, що передаються статевим шляхом.

4. ПРОФІЛАКТИКА ДО КОНТАКТУ (ПІДГОТОВКА)

PrEP — це прийом антиретровірусних препаратів для зниження ризику інфікування ВІЛ. Якщо людина має високий ризик інфікування ВІЛ, приймає PrEP і користується презервативами, вона має понад 99% захисту від передачі ВІЛ статевим шляхом. PrEP приймають перорально щодня за схемою, призначеною лікарем. PrEP надається безкоштовно.

5. ПОСТКОнтактна ПРОФІЛАКТИКА ВІЛ (ПКП)

Одним із шляхів профілактики ВІЛ-інфекції є своєчасне та правильне застосування постконтактної профілактики. Відповідно до «Стандартів охорони здоров’я щодо профілактики ВІЛ-інфекції до та після контакту з наркотиками», антиретровірусні препарати призначають невдовзі після можливого контакту з вірусом, щоб запобігти зараженню. ПКП слід призначити та прийняти якнайшвидше, але не пізніше ніж через 72 години після контакту з потенційно трансмісивним ВІЛ. Його слід використовувати лише в екстрених випадках. Він не призначений для регулярного використання. Якщо вам потрібна постконтактна профілактика, якнайшвидше зверніться до найближчого медичного закладу або центру АРТ (де ви можете отримати АРВ-препарати).

6. Тестування на ВІЛ під час вагітності

Під час вагітності важливо пройти тестування на ВІЛ згідно з рекомендаціями лікаря. Жінки з ВІЛ можуть народжувати здорових дітей. Чим раніше вам буде поставлено діагноз ВІЛ і розпочато лікування, тим ефективнішими будуть ліки для запобігання передачі інфекції вашій дитині. Прийом АРВ-терапії та підтримання вірусного навантаження, яке не визначається під час вагітності, пологів і годування груддю, знижує ймовірність передачі від матері до дитини через грудне молоко до менше 1%.

7. ВІДМОВА ВІД НАРКОТИКІВ

Найкращий спосіб запобігти зараженню ВІЛ через вживання наркотиків – це повністю припинити вживання наркотиків. Але якщо ви вживаєте ін’єкційні наркотики, використовуйте лише стерильні шприци та голки, ніколи не діліться ними з іншими та не використовуйте ті, якими користувалися інші люди.

8. БЕЗПЕЧНА СЕКСУАЛЬНА ПОВЕДІНКА

Намагайтеся уникати небезпечної сексуальної поведінки (особливо під час вживання наркотиків). За таких обставин у вас більша ймовірність випадкового статевого зв’язку, тому переконайтеся, що якщо ви це зробите, у вас із собою є бар’єрна контрацепція та ви знаєте, як правильно її використовувати. 

ВІЛ – це вірус, який вражає імунну систему людини. Медична наука ще не винайшла ліків, які дозволили б позбутися ВІЛ-інфекції – коли людина інфікується ВІЛ, він залишається з нею на все життя. Тому дуже важливо дотримуватися певних правил, які допоможуть вам і вашим партнерам запобігти зараженню або передачі ВІЛ іншим.

Залишити коментар