Яким буде сезон грипу 2023/2024: у Києві відбувся тренінг для епідеміологів та вірусологів

У Києві днями за участю фахівців Центру громадського здоров’я та представників ВООЗ відбувся тренінг для мережі епідеміологів та вірусологів, які беруть участь у рутинному та дозорному епіднагляді за грипом в Україні.

На заході його учасники оновили знання щодо епіднагляду за грипом у нашій країні, проаналізували минулий сезон захворювання та озвучили прогнози на 2023-2024 роки. Крім того, епідеміологи та вірусологи ознайомилися з електронною системою епіднагляду за грипом.

Також було обговорено нефармацевтичні заходи громадського здоров’я для зниження ризику та впливу епідемії та пандемії грипу та ГРВІ. Під час тренінгу учасники розглянули правила та міжнародні стандарти щодо переміщення, пакування, маркування та транспортування біологічно небезпечного матеріалу.

У зв’язку з постійними антигенними змінами вірусу грипу Всесвітня організація охорони здоров’я щороку оновлює рекомендації щодо складу вакцини. Так, для епідемічного сезону грипу 2023/2024 у Північній півкулі (зокрема, й в Україні) ВООЗ рекомендувала включити до складу чотиривалентних вакцин, виготовлених на основі курячого ембріона, такі компоненти:

• вірус, подібний до A/Victoria/4897/2022 (H1N1)pdm09;

• вірус, подібний до A/Darwin/9/2021 (H3N2);

• вірус, подібний до B/Austria/1359417/2021 (лінія B/Victoria);

• вірус, подібний до B/Phuket/3073/2013 (лінія B/Yamagata).

Рекомендований склад тривалентних вакцин на основі курячого ембріона для використання протягом сезону грипу 2023/2024:

• вірус, подібний до A/Victoria/4897/2022 (H1N1)pdm09;

• вірус, подібний до A/Darwin/9/2021 (H3N2);

• вірус, подібний до B/Austria/1359417/2021 (лінія B/Victoria).

Щороку епідемії грипу та ГРВІ спричиняють значні наслідки для здоров’я населення та економіки. Через затримку в постачанні специфічних вакцин нефармацевтичні заходи часто стають єдиним доступним втручанням, коли з’являються та починають поширюватися віруси, зокрема й пандемічний вірус грипу. Впровадження заходів щодо пом’якшення наслідків у громаді може допомогти зменшити вплив епідемій та пандемій грипу та ГРВІ“, – заявила Оксана Кошалко, завідувачка відділу організації епіднагляду.

Які штами грипу прогнозують цієї осені-зими, як захиститися

Раніше Всесвітня організація охорони здоров’я оприлюднила відповідні результати, особливих відмінностей від минулого періоду не очікується: це будуть віруси грипу типу А й В.

Вакцинація проти грипу невдовзі стартує в Україні, вакцина буде залишатися рекомендованою, вона буде доступна для населення на комерційному ринку.  У МОЗ заявляли, що Україна отримає щонайменше 60 000 доз вакцини проти грипу як гуманітарну допомогу. У регіонах України на безоплатній основі щеплюватимуть медичних працівників та вагітних, адже це – група найвищого ризику.

Нагадуємо, вакцинуватися від грипу дуже важливо. Це можна робити не лише на початку, а й впродовж усього епідсезону. Бо ризик захворіти на грип і мати важкі ускладнення є досить високим, особливо для людей із груп ризику.

До груп ризику належать: люди віком від 60 років; діти від 6 місяців; вагітні жінки; люди з хронічними захворюваннями; люди з професійної групи ризику – лікарі, вчителі, військові тощо.

 

Джерело: www.phc.org.ua

Залишити коментар